Ošetření stávajících lip

Areálu bývalé školy ve Valašské Polance dominují čtyři vzrostlé lípy. Tyto dřeviny jsou živými svědky doby, kdy se prostorem ozývaly hlasy dětí, které si zde mezi lety 1948 až 1974 odbývaly povinnou školní docházku.

Stromy byly vysazeny v atriu mezi dvěma budovami pravděpodobně v době uvedení školy do provozu (dle fotodokumentace). Brzy tedy oslaví 70 let. Budovy zmizely, ale lípy stále stojí a čekají. Prostor má zase patřit alespoň na čas občanům obce a je tedy nutné zajistit jejich bezpečnost.

Lípy jsou dlouhověké stromy, mohou se dožít i více než 500 let. Nejstarší lípou v ČR je pravděpodobně Klokočovská lípa, která roste na Havlíčkobrodsku. Některé zdroje uvádějí její věk kolem 900 let, jiné dokonce až 1000 let.

Lípy „Na staré škole“ jsou oproti tomuto lipovému starci zatím ještě děti na prahu puberty. Tři ze čtyř stromů však mají defektní růst. V důsledku zastínění nebo z důvodu ztráty terminálu došlo v mládí ke vzniku dvou rovnocenných výhonů, které jsou v místě zdvojení spojeny tzv. tlakovou vidlicí. To je takové větvení, kdy povrchová pletiva nejsou vytlačována mimo kmeny, ale vrůstají mezi ně, oddělují je od sebe a snižuje se tím pevnost spojení. Z dlouhodobého hlediska je toto větvení neperspektivní, ale dá se zajistit některými typy vazeb, případně částečnou redukcí jedné části koruny.

Naší snahou bude zachovat stromy na stanovišti co nejdéle, zachovat jejich přirozený habitus a zároveň zajistit jejich bezpečnost, abychom si i nadále mohli v jejich stínu spolu s nimi připomínat historii tohoto místa.

Větvení lip v parku Na staré škole - Stonožka Polanka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>